Skip to content →

The Frontiers : Mini İzlenimlerim

Merhabalar,

Geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen Türkiye’nin ilk Front-End Developer konferansı bence gayet güzel içerikler ile dopdoluydu.

Neler vardı konferansta;

Hasan Yalçın bizlere Neslenlerin İnterneri ve Gelecek Vizyonu ile ilgili çok güzel bir sunum yaptı.
( Sunum sırasında önerdiği film Ex Machine’de başarılı bir film bence tavsiye ederim. ).

Oytun Eren Şengül Cihazlar ve Web tabanlı işletim sistemlerinden bahsetti burada operatörlerin gelecek hakkındaki ön görüleri ve sektörü domine etmiş olan büyük 4 firmanın (Google,Apple,Samsung,Microsoft) neler yapmayı planladıkları nelere yöneldikleri hakkında güzel bilgiler verdi.

Gözde Berberoğlu Context Aware Front-End hakkında bilgilendirmeler yaptı. Context’in tasarıma etkileri, HTML 5, 4. Seviye media query’ler, geolocation gibi güncel ve etkili konuları bizler ile paylaştı.

Yalçın Geçkin Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi İçin Animasyon Kullanımı hakkında çok etkili bir sunum yaptı. Kullanıcı deneyimi konusunda paylaştıkları bilgiler gerçekten güzeldi.

Volkan Özçelik bizlere Node.js uygulamamı nasıl ölçeklendirebilirim? isimli bir sunum yaptı. Node.js kullanılan projelerde işleri kolaylaştıracak güzel derin bir sunum oldu.

Armağan Amcalar Frontend’in Gölgelerde Yaşayan Efendisi:Google Closure hakkında güzel bir sunum yaptı. Aslında 2009 yılından beri gmail google maps gibi ortamlarda kullanılmaya başlanılan öğrenmesi angular, react gibi frameworklere göre biraz daha zaman alan ancak kullanılabilirliği ve işlevselliği onlara göre daha etkili olduğunu öğrendik.

Rıza Selçuk Saydam bizlere A/B Testing hakkında bir sunum yaptı. Burada selçuk bizlere a/b testlerinin ne kadar etkili olduğu ve bir ürün bir kurum veya bir seçime nasıl etki ettiğini bizlere barrack obama’nın seçim çalışmalarından örnek vererek çok güzel bir anlatım ile açıkladı.

Bilal Çınarlı Arayüz Frameworklerinin karanlık yüzü isimli bir sunum yaptı. Bu sunumda da bizlere arayüz geliştirme sırasında kullanılan frameworkler’de kullanılacak özelliklerin belirlenerek sadece kullanılacak özelliklere ait dökümanların eklenmesi yerine tüm kaynak dosyalarının indirilip projeye dahil edilmesi ile sayfa performansında yaşanan sorunlara açıklık getirildi.

Barış Güler A Developer’s View : Patterns to Make Life Easier isimli sunumunda kötü tasarımın, spaghetti kod yazmanın projeleri içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini ve bunlara çabuk çözüm bulmaya çalışmanın işi dahada berbat birhale sokacağını bu sorunların oluşmaması için ise kullanılabilir araçlara(useful tools), yazılım tasarım ilkelerine(software design principles), tasarım desenlerine(design patterns), savunma geliştirmesine(defensive development) ihitiyaç olduğu bu doğrultuda belirtilen sorunların minimuma ineceiğine değinildi.

Rameş Aliyev Flux/React ve Modern Front-End JS Mimarisi sunumunda teknolojinin en son ve iyi frameworklerinden react’ı bizlere anlattı. Kullanılabilirliği performans’ı ile ilgili birçok güzel detaya değinildi.

Burak Can Modern CSS Layouts sunumunda bizlere Level 4 layout ile gelecek olan yeniliklerden eskiden nasıldı gelecekte nasıl olacak gibi konulara değindi. Güzel ve eğlenceli bir sunumdu.

Bu konferans’ı düşünen organize eden Bilal Çınarlı, Nesrin Kalender ve isimlerini bilmediğim ancak organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürler en kısa zamanda yenilerinde görüşmek üzere…

Published in Etkinlikler

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *